Zapraszam na referat „Zwrot kognitywny w naukach o sztuce” w Poznaniu

wykMiejsce:
Poznań (8 czerwiec 2015)
Wyższa Szkoła Bankowa
Sala 102, 106 i 108 (Piętro I)
ul. Powstańców Wielkopolskich 2A, Poznań
Godzina: 16:30

www: http://www.wsb.pl/poznan/kontakt (znacznik nr 6 na mapie)

Od dwóch dekad obserwować możemy proces kognitywizacji niektórych nauk humanistycznych. Odmieniany na wszelkie sposoby przedrostek „neuro” powoli łączył się z socjologią, etyką, marketingiem, aż w końcu dotarł do tego, co (dla niektórych) jest esencjalnie humanistyczne, czyli refleksji nad sztuką.

W swoim referacie przedstawię pierwszą próbę stworzenia systematyki przebiegu zwrotu kognitywnego w historii sztuki i, szerszej, naukach o sztuce. W sposób chronologiczny i problemowy zaprezentuję dorobek wybranych badaczy, takich jak Barbara Stafford, Pamela Sheingorn, John Onians oraz David Freedberg. Wskażę również na długą tradycję wykorzystywania nauk zgłębiających prawa percepcji  w metodologii historii sztuki. Na koniec postaram się wyróżnić dystynktywne cechy zwrotu kognitywnego obejmujące inspiracje twórców, postawę metodologiczną i postawę światopoglądową.

Perspektywy, ujęcia lub metody wspierające się na naukach kognitywnych, a dotyczące interpretacji dzieł sztuki często bywają rugowane przez środowisko historyków sztuki. Stan taki budzi niepokój i prowokuje do zgłębiania tematu wzajemnych zależności nauk o sztuce i nauk kognitywnych.

http://mlodzinaukowcy.com/projects.html